„Giełda i Psychologia” - Piotr Zielonka | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
08 paź 2013, 10:23

„Giełda i Psychologia” - Piotr Zielonka

Książka Piotra Zielonki pokazuje, że nie tylko amerykanie potrafią wnieść coś wartościowego do tematyki inwestowania. Po raz pierwszy autora książki miałem okazję poznać na konferencji Wall Street, w 2012 roku. Wysłuchałem wtedy jego wykładu pod tytułem: "Dr Jekyll i Mr. Hyde na giełdzie", który zrobił na mnie duże wrażenie. Nie wiedziałem jednak, że napisał on książkę i dlatego też sięgnąłem po nią dopiero teraz.Sama publikacja, podobnie jak wykład, zaskoczyła mnie pozytywnie. Pomimo charakteru naukowego, została ona napisana przystępnym językiem. W kilku miejscach pojawiają się wzory matematyczne, ale ich analiza nie jest konieczna do tego, aby zrozumieć poruszone zagadnienia. Niby tematem jest psychologia inwestowania, a autor zgrabnie przechodzi przez wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z inwestowaniem. Omawia analizę fundamentalną, techniczną oraz teorię portfelową. Wszystko wzbogacone interesującymi ciekawostkami i historiami. Jedna z nich opowiada o tym, że kiedy Warren Buffett pochwalił się tym, że nosi garnitury jednego z chińskich producentów, akcje spółki zyskały na wartości 100% w dwa dni. Warto jednak zaznaczyć jedną kwestię. Na pewno „Giełda i Psychologia” nie jest dla osób, które poszukują łatwych i gotowych rozwiązań. Autor na 200 stronach rozprawia się z wieloma mitami o inwestowaniu. Pokazuje, że niektóre z popularnych metod analizowania rynku, nie mają żadnego odzwierciedlenia w wynikach. Niektóre natomiast są tak skomplikowane, że pod względem naukowym, ich weryfikacja nie jest możliwa.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Największą wartością książki są przekonujące argumenty, które rozprawiają się z mitem rynku efektywnego. Tym samym autor pokazuje, że nauka potwierdza to, że istnieje możliwość konsekwentnego zarabiania na giełdzie. Co więcej, autor podaje 11 argumentów, które udowadniają, że inwestowanie zasadniczo różni się od hazardu i aby osiągnąć sukces nie trzeba być zdanym na szczęście. Najbardziej praktyczny charakter ma rozdział o odstępstwach od efektywności rynku, czyli tak zwanych anomaliach. W sumie wymienione zostało siedem anomalii. Ciekawostką jest to, że jedną z nich jest dobrze nam znana w Strefie Inwestorów siła relatywna.W części na temat psychologii autor przytacza wiele badań, które sam przeprowadził. Pokazuje różne pułapki na jakie są narażeni inwestorzy. Krótko mówiąc, daleko nam do zachowań racjonalnych i dlatego okazje inwestycyjne będą się pojawiać. Książka jest bardzo inspirująca i powinien ją przeczytać każdy inwestor. Na jej łamach omawiane są różne artykuły naukowe, które mogą posłużyć jako drogowskaz w poszukiwaniu własnych metod inwestowania. Ponadto pokazuje na czym powinniśmy pracować sami, aby osiągnąć coraz lepsze rezultaty.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost