„Jednym kliknięciem – historia Jeffa Bezosa i rosnącej potęgi Amazon.com” - Richard L. Brandt | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
30 sie 2013, 11:35

„Jednym kliknięciem – historia Jeffa Bezosa i rosnącej potęgi Amazon.com” - Richard L. Brandt

Książka trafiła do moich rąk przypadkiem i w sumie nie byłem przekonany do jej lektury. Pomyślałem sobie "kolejna opowieść w formule American Dream i pasma samych sukcesów". Zwłaszcza, że sama historia spółki Amazon jest mi dobrze znana z lektury innej książki na ten temat - Amazon.com. Historia przedsiębiorstwa, które stworzyło nowy model biznesu. Do lektury "Jednym kliknięciem" przekonała mnie jej mała objętość (180 stron) i fakt, że nie inwestuję dużo czasu.Ostatecznie książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, bo ma ona charakter biznesowej biografii Jeffa Bezosa. Można się z niej dowiedzieć, że szef Amazon.com, zanim zajął się handlem książkami, pracował na Wall Street w firmach inwestycyjnych. Odpowiadał między innymi za stworzenie pierwszej sieci i algorytmu handlującego automatycznie na giełdzie. Książka miejscami ewidentnie buduje legendę założyciela Amazona. Najlepsze uczelnie, najlepsze wyniki, marzenia, wizje, to jest to co się ciągle przewija. Mi osobiście to jednak nie przeszkadza i raczej w tego rodzaju informacjach staram się szukać inspiracji.

Dlaczego inwestor giełdowy powinien przeczytać tę książkę?

Książka jest, jak do tej pory, najlepszym opisem tego jak pękała bańka internetowa, jaki mi wpadł w ręce. Z punktu widzenia inwestora giełdowego najważniejsze są:
 • Rozdział 11 – Bańka Pęka.
 • Rozdział 12 – Bezos stawia na czynnik Kindle.
Pierwszy z wymienionych rozdziałów to elektryzujący opis, krok po kroku, jak pękała bańka internetowa w 2000 roku. Po raz pierwszy spotkałem się bowiem z uzasadnieniem tego dlaczego szczyt miał miejsce dokładnie w pierwszym kwartale 2000 roku. Okazuje się bowiem, że spółki internetowe i informatyczne zaczęły publikować wtedy słabsze wyniki od oczekiwanych. Powodem była kuriozalnie "pluskwa milenijna"! Firmy w 4 kwartale 1999 roku masowo kupowały nowe technologie i komputery aby się przed nią zabezpieczyć. Przez to w 1 kwartale 2000 roku popyt na tego rodzaju usługi i technologię dramatycznie spadł. To wystarczyło, aby rynek zanurkował i na Wall Street zawitała lawina. Dodatkowo wielką wartością niniejszego rozdziału jest dokładny opis tego co robił Amazon.com pomiędzy rokiem 2000, a 2001 aby uratować się przed upadkiem. Dokładnie są omawiane, krok po kroku, każde po drodze kwartalne wyniki i reakcja kursu akcji na ich publikację. Jest to świetny przykład tego jak funkcjonuje rynek giełdowy. Rozdział 12 dotyczy już bardziej aktualnej historii spółki i tego w jaki sposób na rynek był wprowadzany czytnik Kindle oraz jak na to reagował kurs akcji. To świetny przykład tego, że wyceny akcji spółki nie biorą się znikąd. Kluczowe znaczenia mają bowiem dla inwestorów wzrost przychodów i zysków.Podsumowując polecam tę książkę wszystkim tym osobom, które chciałyby przeczytać jakąś mało angażującą i interesującą pozycję, która jednocześnie może inspirować do działania. Wisienkę na torcie stanowi jednak opis formowania się bańki internetowej oraz tego jak ona pękała. Osobiście utwierdziło mnie to jedynie w przekonaniu, że nic na giełdzie nie dzieje się bez powodu i rynek zawsze wysyła sygnały ostrzegawcze przed zmianą trendu.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost