DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie wzrosły; CPI w USA w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 maj 2024, 18:18

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie wzrosły; CPI w USA w centrum uwagi

Indeksy w Europie zwyżkowały na koniec sesji w środę. Inwestorzy analizują odczyt CPI w USA za kwiecień, licząc na kontynuację obniżania się dynamiki cen w przyszłych miesiącach.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,41 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,85 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,17 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,21 proc.

Benchmarkowy indeks paneuropejski Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,6 proc.

Inwestorzy oceniają odczyt CPI w USA za kwiecień. CPI w USA w kwietniu wzrósł o 3,4 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrósł o 0,3 proc. Oczekiwano +3,4 proc. rdr i +0,4 proc. mdm. Inflacja bazowa wzrosła w kwietniu o 0,3 proc. mdm i 3,6 proc. rdr. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +3,6 proc. rdr.

„Dzisiejsze dane pokazują, że inflacja spadła w porównaniu z zeszłym miesiącem. Chociaż uspokoi to rynki po niepożądanym wzroście wskaźnika CPI w zeszłym miesiącu, jest mało prawdopodobne, że dane te spowodują rychłą obniżkę stóp procentowych. Członkowie FOMC dość konsekwentnie twierdzą, że obecne stopy procentowe są wystarczająco restrykcyjne, aby zapanować nad inflacją i że następnym posunięciem będą obniżki. Jednak jasne jest również, że nie spieszy im się z takim posunięciem” – powiedział Richard Flynn, dyrektor zarządzający w Charles Schwab UK.

„Dane mogą być dla Fedu początkiem serii łagodniejszych raportów o CPI, dzięki którym bank centralny USA będzie mógł dokonać obniżek stóp proc. jeszcze w tym roku. Ten raport nie skieruje jednak Fed na ścieżkę natychmiastowego rozpoczęcia cięć. Będą potrzebować jeszcze kilku raportów, aby nabrać pewności” – powiedział Jason Pride, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej w Glenmede.

HelloFresh stracił 4,5 proc. po tym, jak JPMorgan obniżył rekomendację dla akcji niemieckiej firmy produkującej zestawy posiłków do „neutralnie” z „przeważaj”.

Carrefour spadł o 4 proc. po tym, jak JPMorgan obniżył rekomendację dla akcji francuskiego detalisty do „niedoważaj” z „neutralnie”.

Holenderski bank ABN Amro stracił 3 proc. po tym, jak słabszy od oczekiwań współczynnik kapitałowy w pierwszym kwartale przyćmił lepszy od prognoz zysk netto.

Niemiecki Commerzbank wzrósł o 4 proc. po tym, jak pożyczkodawca odnotował najwyższy kwartalny zysk od dekady, przekraczając oczekiwania.

ThyssenKrupp stracił 3 proc. po obniżeniu prognoz zysku netto i sprzedaży na II kw.

Merck KGaA wzrósł o 3 proc. Niemiecka spółka podała skorygowaną EBITDA za I kw., która przekroczyła oczekiwania analityków.

Allianz stracił 1 proc., pomimo że spółka zanotowała w I kw. zysk operacyjny powyżej oczekiwań analityków.

Neste Oyj zniżkował o 13,5 proc., najmocniej od IPO, w reakcji na dużą rewizję w dół wytycznych dotyczących marży sprzedaży produktów odnawialnych.

Compass Group spadła o 3,5 proc. Spółka cateringowa podała swoje dane finansowe, z których wynika, że zysk firmy przed opodatkowaniem za I połowę roku był niższy od rynkowego konsensusu.

RYNKI AKCJI

•Indeks S&P 500 rośnie o 0,64 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,81 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 0,92 proc.

•Akcje Biogenu zwyżkują o 4,5 proc., a Walta Disney'a spadają o 3 proc.

•Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 12,69 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 8 pb. do 4,36 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 7 pb. do 4,52 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -39 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -105 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 13 pb. do 2,42 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,48 proc. wobec koszyka walut do 104,51 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,45 proc. do 1,0866.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,91 proc. do 155,05.

Kurs funta zwyżkuje o 0,58 proc. wobec dolara do 1,2663.

SUROWCE

•Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 0,01 proc. do 78,02 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent spadają o 0,03 proc. do 82,33 USD/b.

•Srebro zwyżkuje o 3,15 proc. do 29,61 USD za uncję, a złoto rośnie o 1,16 proc. do 2.387 USD za uncję. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości