DM BOŚ obniżył rekomendację dla Votum do "trzymaj", cena docelowa akcji spadła do 49,4 zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 maj 2024, 21:52

DM BOŚ obniżył rekomendację dla Votum do "trzymaj", cena docelowa akcji spadła do 49,4 zł

Analitycy DM BOŚ w raporcie z 29 maja obniżyli rekomendację dla spółki Votum do "trzymaj" z "kupuj", zmniejszając jednocześnie cenę docelową akcji tej spółki w horyzoncie 12 miesięcy do 49,40 zł z 66,90 zł wcześniej,.

W dniu wydania raportu kurs akcji Votum na giełdzie wyniósł 37,30 zł.

Przychody Grupy Votum w I kw. 2024 roku wyniosły 77 mln zł (-10 proc. r/r), co okazało się wynikiem gorszym niż prognozował DM BOŚ.

W opinii analityków, składa się na to kilka czynników. Najważniejszym z nich są niższe od zakładanych przez nich przychody segmentu roszczeń bankowych, gdzie zakładali wyraźnie wyższą kontrybucję success-fee w I kw. 2024.

Całość przychodów segmentu bankowego wyniosła 60 mln zł (-5 proc. r/r).

"Mniejszą niż prognozowaliśmy kontrybucję miał również segment spraw odszkodowawczych, gdzie zakładaliśmy kontrakcję sprzedaży, ale była ona głębsza niż nasze prognozy. Przychody segmentu rehabilitacyjnego okazały się bliskie oczekiwaniom" - napisano w raporcie.

Marża EBITDA Votum w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 27,9 proc. w porównaniu z 47,1 proc. rok wcześniej.

EBITDA i wynik operacyjny grupy w omawianym kwartale wyniosły odpowiednio 21,6 mln zł i 20,5 mln zł i okazały się wyraźnie niższe od oczekiwań DM BOŚ.

"Spadek marż to pochodna zarówno spadającego udziału przychodów success-fee w strukturze przychodów, ale też wyższego poziomu kosztów operacyjnych. Dla przykładu koszty osobowe wzrosły aż o 49 proc. r/r. Związane jest to z poszerzoną obecnością grupy w regionach, co przekłada się na konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników. Swoje dodaje również wzrost płac, jak i dodatkowe obciążenie związane z większą ilością rozpoczętych spraw sądowych" - napisano w raporcie.

"Biorąc pod uwagę strategicznie istotny dla grupy rozwój oferty o dochodzenie roszczeń z umów kredytu konsumpcyjnego, z czym wiąże się większość wzrostu, wyższy poziom kosztów osobowych prawdopodobnie będzie się utrzymywał w przyszłości" - dodano.

Raport jest skrótem rekomendacji DM BOŚ przygotowanej na zlecenie Giełdy

Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0. Jego autorem jest Michał Sobolewski. Pierwsze rozpowszechnienie raportu nastąpiło 29 maja, o godzinie 20:30.

W załączniku znajduje się pełna wersja raportu wraz z wymaganymi zastrzeżeniami prawnymi.

(PAP Biznes), #VOT

pr/

Załączniki:

Zobacz także: Votum SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost