Liczba debiutów giełdowych i IPO w Europie skurczyła się przez epidepię COVID-19 o połowę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
07 sie 2020, 07:00

Liczba debiutów giełdowych i IPO w Europie skurczyła się przez epidemię COVID-19 o połowę

Nie tylko na polskiej giełdzie brakuje debiutantów. W całej Europie sytuacja jest fatalna. Według raportu PwC "IPO Watch Europe" wartość ofert pierwotnych w I półroczu 2020 r. spadła o 56% w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku.

Także liczba debiutantów na europejskich parkietach drastycznie się obniżyła. W tym roku IPO przeprowadziło zaledwie 28 podmiotów.

Mało debiutów w całej Europie

W raporcie przygotowanym przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers (PwC) podsumowano ostatnie dwa kwartały pod kątem przeprowadzonych ofert pierwotnych na europejskich giełdach. Niestety, przypuszczenia negatywnego wpływu epidemii koronawirusa się potwierdziły. Wartość oraz liczba debiutów drastycznie spadły. To już drugi rok z rzędu, kiedy notujemy spadek liczby ofert i ich wartości w Europie.


Rynek IPO Europa


Na największych giełdach regionu zanotowano zaledwie po kilka debiutów. Co więcej, w i tak niskiej wartości ofert publicznych wynoszącej 5,4 mld euro prawie połowę stanowiło jedno IPO. Spółka JDE Peet’s NV, która zadebiutowała na amsterdamskiej giełdzie Euronext, pozyskała 2,59 mld euro.
 

Największe IPO w Europie

Zobacz także: Ożywienie na rynku pierwotnym. Wskaźnik Koniunktury IPO w pierwszej połowie 2020 mocno wzrósł 

Światowy rynek IPO lekko spowolnił

Na świecie wartość oraz liczba przeprowadzonych ofert pierwotnych także spadła. Jednak zmiana nie była aż tak duża, jak na rynkach europejskich. W 2020 r. pozyskano łącznie 78 mld USD, w porównaniu do 82,2 mld USD w I półroczu 2019 r. (spadek o 5%). Liczba debiutów skurczyła się do 393, w porównaniu do 456 sprzed roku.
 

wiatowy rynek IPO


Najwięcej IPO zanotowano w Stanach Zjednoczonych, choć i Chiny wciąż utrzymują trend wzrostowy w tym zakresie.

Zobacz także: Koniunktura na rynku IPO jest fatalna. Nie tylko u nas, ale w całej Europie (rynek IPO w 2019 r.)

Nadzieja na II półrocze

Epidemia koronawirusa mocno odcisnęła się na europejskim rynku ofert pierwotnych. Wiele spółek przesunęło swoje plany debiutu na bliżej nieokreśloną przyszłość. Warto jednak zauważyć, że niechęć do debiutów nowych podmiotów nie znajduje odzwierciedlenia w niższym popycie na akcje. Wręcz przeciwnie. Inwestorzy chętnie biorą udział w dostępnych ofertach publicznych, ale też i w licznych ofertach wtórnych.

Spółki już notowane, potrzebujące wsparcia ze strony inwestorów, przeprowadziły w I półroczu łącznie 441 ofert i pozyskały finansowanie w wysokości 66,9 mld euro. W samym II kwartale pozyskano 44,3 mld euro, czyli o 76% więcej w stosunku do analogicznego kwartału w 2019 r.

Udane oferty wtórne i związany z tym popyt inwestorów, dają nadzieję na poprawę sytuacji w II półroczu 2020 r. Już teraz kilka dużych podmiotów zapowiedziało chęć wznowienia przygotowań do IPO.

„Obserwując zapowiedzi spółek i doniesienia prasowe, trudny dla gospodarki rok 2020 może być jednocześnie czasem powrotu dużych IPO na nasz rynek” – podsumowuje Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Zobacz także: Rynek IPO się rozkręca! Allegro, Canal +, Emitel szykują się do debiutu na GPW po wakacjach, a to nie musi być koniec 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost