Lista spółek, które planują wypłacić dywidendy w 2020 pomimo epidemii koronawirusa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
23 mar 2020, 06:00

Lista spółek, planujących wypłacić dywidendy w 2020, pomimo epidemii koronawirusa oraz tych, które zawieszają przez niego wypłaty

Radykalne środki walki z epidemią koronawirusa, jakie wprowadza rząd, wpłynęły znacząco na wiele biznesów. Część spółek już zdecydowała się na zawieszenie wypłaty dywidendy. Inne – wręcz przeciwnie.

Okazuje się, że na GPW są takie spółki, które kontynuują politykę wypłat zysków mimo tego, co się teraz dzieje na rynku. Co więcej, przez spadek kursu akcji stopa dywidendy nierzadko jest bardzo atrakcyjna.

Zebraliśmy wszystkie rekomendacje zarządów dotyczące wypłaty dywidendy. Zwróciliśmy też uwagę na to, kiedy zostały wydane. Sprawdziliśmy też, które spółki postanowiły się wycofać z dywidendy w tym roku.

Spółki, które zrezygnowały z wypłaty dywidendy przez koronawirusa

Pierwszą spółką, która wycofała się z wypłaty dywidendy w związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z koronawirusem, jest Alumetal #AML. Spółka wypłacała regularnie zysk od 2015 roku. Niestety, w tym roku akcjonariusze nie otrzymają gotówki, mimo że zarząd zapewnia, iż obecnie rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa nie wywiera silnego, bezpośredniego wpływu na działalność grupy.

Zamiast wypłaty dywidendy zarząd zarekomenduje na walnym zgromadzeniu przekazanie 70% zysku netto na kapitał rezerwowy. Środki tam zgromadzone zostaną przeznaczone na wypłatę dywidendy w przyszłości. Możliwa jest więc wypłata dywidendy zaliczkowej w 2020 r. jeśli sytuacja na rynku ulegnie poprawie.

Z dywidendy, która miała być wypłacona w marcu, wycofała się też spółka Sescom #SES. Decyzją walnego zgromadzenia akcjonariuszy, cały wypracowany zysk został przeznaczony na kapitał zapasowy. Decyzja podjęta przez akcjonariuszy ma na celu przeciwdziałać skutkom kryzysu gospodarczego. W lutym zarząd rekomendował wypłatę 0,68 zł na akcję. Miała być to pierwsza dywidenda wypłacona przez spółkę. Zarząd nie wyklucza wypłaty zaliczki na poczet dywidendy w przyszłości, jeśli to będzie możliwe i wskazane.

Także zarząd JSW #JSW nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy. Decyzję uzasadnia ogólnymi uwarunkowaniami gospodarczymi i potrzebami kapitałowymi., Ale też ograniczeniami narzuconymi w umowach dotyczących finansowania spółki.

Nie wiadomo, czy akcjonariusze Lotosu #LTS otrzymają dywidendę. 12 marca wiceprezes ds. produkcji i handlu Jarosław Kawula poinformował, że spółka ma zdolność do wypłaty dywidendy, ale decyzja będzie zależeć od m.in. realności groźby recesji w strefie euro.

Decyzję dotyczącą wypłaty, bądź wstrzymania dywidendy, w zależności od rozwoju sytuacji, podejmą też PKP Cargo oraz KGHM.

Zobacz także: 15 spółek z NewConnect, które wypłacają regularne dywidendy od co najmniej 5 lat

Pewne dywidendy w 2020 roku od 6 spółek

W tym samym czasie, w którym część zarządów wstrzymuje rekomendacje, przychodzą też pozytywne sygnały z rynku. 6 spółek w ostatnim tygodniu ogłosiło chęć podzielenia się zyskiem, mimo groźby recesji i dalszych obostrzeń spowodowanych pandemią. Można więc dywidendy uznać za niemal pewne. Choć oczywiście to, czy finalnie zostaną one wypłacone, okaże się dopiero na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy.

Najwyższą dywidendę, w stosunku do aktualnego kursu akcji, zaproponowało X-Trade Brokers #XTB. Akcjonariusze posiadający akcje na koniec sesji 28 kwietnia otrzymają 24 gr na akcję. Oznacza to stopę dywidendy w wysokości 6,1%.

Podobnej wysokości stopa dywidendy jest dla spółki PKN Orlen #PKN. Paliwowy gigant zamierza wypłacić 3 zł na akcję. Przekłada się to na stopę dywidendy w wysokości 5,7%. Przydział dywidendy ma nastąpić w lipcu.

Zobacz także: Polska giełda coraz bardziej dywidendowa. Średnia stopa dywidendy na GPW w 2019 była wyższa niż na Zachodzie

Wysoką dywidendę otrzymają też akcjonariusze Rawlplug #RWL oraz Izostal #IZS. Zarządy spółek zarekomendowały odpowiednio 33 i 11 gr na akcję.

Jeszcze dwie spółki ogłosiły wypłatę dywidendy, mimo że sytuacja na rynku się pogorszyła, a rząd wprowadził znaczące ograniczenia. Pierwszą jest Neuca #NEU, która zarekomendowała najwyższą dywidendę w historii w wysokości 8,65 zł za akcję. Drugą jest Talanx AG #TNX - ubezpieczyciel wypłaci wyższą dywidendę, tym razem w wysokości 1,50 euro na akcję.
 

Spółki, których zarządy zarekomendowały wypłatę zysków w ostatnim tygodniu

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
X-Trade (XTB)0,24 zł28.04.20206,1% 
Rawlplug (RWL)0,33 zł 6,0%Regularne dywidendy od 6 lat
PKN Orlen (PKN)3,00 zł10.07.20205,7%Regularne dywidendy od 7 lat
Izostal (IZS)0,11 zł22.07.20205,0% 
Talanx (TNX)1,50 EUR 4,3%Regularne dywidendy od 5 lat
Neuca (NEU)8,65 zł 2,2%Regularne dywidendy od ponad dekady

Oprócz wymienionych powyżej spółek, jeszcze 11 podmiotów zamierza podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Niestety, rekomendacje dotyczące wypłaty dywidendy w ich przypadku były podane jeszcze przed spadkami na GPW. Nie jest więc wykluczone, że zarządy tych spółek wycofają się z rekomendacji, lub walne zgromadzenia odrzucą wypłatę. Zebraliśmy je wszystkie w tabeli poniżej.

Nastał ciężki czas dla wielbicieli spółek dywidendowych. Ciekawe, jak długo potrwa...

Pozostałe spółki, których zarządy zarekomendowały wypłatę zysków

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
Dom Development (DOM)9,50 zł16.06.202012,1%Regularne dywidendy od ponad dekady
Kęty (KTY)26,08 8,5%Rekomendacja wypłaty 85% zysku, regularne dywidendy od dekady
SIMPLE (SME)0,55 zł 8,3% 
AC (ACG)2,80 zł 7,4%Regularne dywidendy od 8 lat
Asseco BS (ABS)1,80 zł15.05.20206,3%Regularne dywidendy od ponad dekady
Apator (APT)0,85 zł 5,0%Była zaliczka 0,45 zł , regularne dywidendy od ponad dekady
Kernel (KER)0,25 USD21.04.20202,9%Regularne dywidendy od 5 lat
Asseco SEE (ASE)0,74 zł 2,6%Regularne dywidendy od ponad dekady
Bank ING (ING)ok. 3,80 zł 2,4%Rekomendacja wypłaty ok. 30% zysku
Stalexport (STX)0,05 zł8.04.20202,0% 
Arctic Paper (ATC)0,02 zł 0,5% 

Zobacz także: Wzrost dywidendy z 1 zł do 24 zł w 18 lat - poznaj jedną z najbardziej dywidendowych spółek w historii GPW

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost