15 solidnych dywidendowych spółek, które poprawiają wyniki i są w trendzie wzrostowym
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
24 cze 2024, 06:21

15 solidnych dywidendowych spółek, które poprawiają wyniki i są w trendzie wzrostowym

Wśród spółek z imponującą historią wypłat dywidend, wyróżnia się grupa, która ponadto zwiększa przychody i zyski, a ich kurs akcji jest w trendzie wzrostowym zarówno krótko, jak i długoterminowym. Takie połączenie nie tylko wskazuje solidne podmioty notowane na giełdzie, ale też zwraca uwagę, na te z nich, które mają szansę na dalsze zwiększanie dywidend w przyszłości. Co więcej, cieszą się one zaufaniem rynku o czym świadczy stale rosnąca ich wycena.

Nasza analiza skupia się na spółkach, które spełniają dość rygorystyczne kryteria: wykazały wzrost wyników finansowych i mają co najmniej 6-letnią historię regularnych wypłat dywidend. Ponadto, zostały zauważone przez rynek więc kurs ich akcji od tygodni, a czasem miesięcy rośnie. Takie podejście pozwala skoncentrować się na firmach, które nie tylko budzą zaufanie inwestorów, ale także mają potencjał na zwiększenie wypłat dywidend w nadchodzącym roku.

Prezentowane spółki charakteryzują się nie tylko rosnącym kursem akcji, ale również długą tradycją dywidend. W miarę jak kolejne spółki będą publikować swoje wyniki, będziemy regularnie aktualizować nasze zestawienia, aby dostarczyć najbardziej aktualnych i wartościowych informacji.

Zobacz także: 14 spółek z bardzo wysoką dywidendą, przekraczającą 8%, a nawet 10%

15 dywidendowych spółek, które wyróżniają się na tle rynku

Od początku roku w silnym trendzie wzrostowym jest kurs NTT System #NTT. Spółka zwiększyła też przychody o 31% porównując wyniki za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy z wynikiem na koniec 2022 r. Zysk ze sprzedaży wzrósł w tym czasie o 12%, a zysk netto o 44%. Spółka wypłaca regularnie dywidendy już od 7 lat. W tym roku także zapowiedziała wypłatę dywidendy w wysokości 0,12 zł na akcję. Niestety, ale nie jest to wysoka wypłata w porównaniu do propozycji podziału zysków z wcześniejszych lat i stopa dywidendy nie przekracza 1,5%.

Znaczący wzrost przychodów na poziomie 23% i zysków ze sprzedaży oraz na poziomie operacyjnym w wysokości ponad 40% odnotowała spółka Voxel #VOX, sieć medycznych centów diagnostycznych. Inwestorzy mogą cieszyć się regularnymi dywidendami już od 2016 r. Także kurs tej spółki rośnie dynamicznie od początku tego roku.

Zobacz także: Diagnostyka zamierza zadebiutować na GPW. Spółka przeprowadzi IPO w 2025 r.

Równie solidnymi wzrostami zysków i imponującym wzrostem kursu akcji może pochwalić się IMS #IMS, lider usług marketingu sensorycznego. Spółka dzieli się zyskiem już 12 lat z rzędu. Niestety dywidenda tegoroczna została już wypłacona przy wysokiej stopie dywidendy 6,3%. Jednak regularny wzrost biznesu i samych wypłat daje nadzieję na jeszcze wyższe dywidendy w przyszłości.

Niezawodnie rosnący biznes prezentuje Sonel #SON, spółka z sektora produkcji przyrządów pomiarowych. Od 15 lat inwestorzy otrzymują część zysku, a w tym roku czeka na nich wypłata 0,70 zł na akcję. Spółka stara się zwiększać regularnie wartość gotówki przeznaczanej dla akcjonariuszy.

Przychody i zysk netto zwiększyła w badanym okresie też Giełda Papierów Wartościowych #GPW, choć zysk na poziomie EBIT nieco się obniżył. Spółka wypłaca regularnie dywidendy od aż 14 lat. W tym roku inwestorzy otrzymają rekordową wypłatę w wysokości 3 zł na akcję, przy także solidnej stopie dywidendy w wysokości 6,3%.

Oczywiście w tego typu zestawieniach zawsze znajdą się co najmniej dwie spółki z grupy Asseco. W tym roku Asseco SEE #ASE już wypłaciło dywidendę, ale Asseco BS #ABS dopiero to zrobi. Spółki dzielą się zyskiem od 15 lat i regularnie zwiększają wartość wypłat.

Wzrostem o kilkanaście procent przychodów i zysków chwali się też Oponeo.pl #OPN. Kurs spółki w ostatnich kilku miesiącach praktycznie podwoił swoją wartość. W tym roku dywidenda już została wypłacona przy wysokiej stopie dywidendy rzędu 7%, ale rosnące regularnie wyniki finansowe, jak i same wypłaty, dają nadzieję na kontynuowanie trendu coraz wyższych dywidend także w następnych latach.

Znaczący wzrost, bo o kilkadziesiąt procent, zysku zanotowały cztery firmy powiązane z sektorem budowlanym i wykończenia wnętrz, czyli Budimex, Śnieżka, Mirbud, oraz Decora. Imponującą historię reguarnych wypłat mają Śnieżka oraz Budimex odpowiednio 21 i 16 lat. Niestety obie te spółki już w tym roku podzieliły się zyskiem, ale także w ich przypadku można się spodziewać dalszego regularnego wzrostu dywidend w następnych latach.

Warto też zwrócić uwagę na wzrost zysków spółek XTB, Neuca oraz Dom Development. Dwie ostatnie wypłacają regularnie dywidendę od ponad 18 lat i starają się także zwiększać jej wartość.

Poniżej w tabeli przedstawiamy zestawienie spółek dywidendowych, które są w trendzie wzrostowym i zwiększyły przychody oraz zyski w ostatnich zaraportowanych 12 miesiącach w porównaniu do 2022 r.

SpółkaOd tylu lat dywidenda jest wypłacanaAktualna stopa dywidendyWzrost przychodówWzrost zysku ze sprzedażyWzrost zysku operacyjnegoWzrost zysku netto
NTT System (NTT)od 7 lat1,53%31%12%1%44%
Voxel (VOX)od 9 lat3,07%23%41%46%84%
IMS (IMS)od 12 lat6,31%17%39%44%29%
Sonel (SON)od 15 lat4,02%17%38%35%21%
GPW (GPW)od 14 lat6,32%16%-8%-4%8%
Asseco BS (ABS)od 16 lat4,39%16%12%12%16%
Oponeo.pl (OPN)od 13 lat6,94%13%17%15%43%
XTB (XTB)od 6 lat6,99%11%0%1%3%
Budimex (BDX)od 16 lat5,29%10%39%41%41%
Neuca (NEU)od 20 lat1,58%7%17%15%13%
Śnieżka (SKA)od 21 lat3,69%5%61%59%94%
Asseco SEE (ASE)od 15 lat3,30%4%7%4%8%
Mirbud (MRB)od 5 lat1,60%4%37%41%30%
Decora (DCR)od 9 lat4,75%3%80%65%80%
Dom Development (DOM)od 18 lat3,65%1%4%6%7%

Zobacz także: 14 solidnych spółek, które w kilka lat spłaciły się z samych dywidend

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost