Rosnące stopy procentowe dołują wyceny deweloperów mieszkaniowych na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 maj 2022, 11:11

Rosnące stopy procentowe dołują wyceny giełdowych deweloperów. WIG-Nieruchomości w 7 miesięcy spadł 20%

Indeks WIG-Nieruchomości od październikowego szczytu spadł już niemal 20%. Popyt na kredyt hipoteczny spada, podobnie jak sprzedaż mieszkań, co nie wróży dobrze giełdowym deweloperom mieszkaniowych, których akcje mocno spadają.

W październiku 2021 roku WIG-Nieruchomości osiągnął poziom najwyższy od czerwca 2008 roku, czyli 3 233 pkt. Jednak od tamtego momentu spadł o prawie 20%. Nie jest przypadkiem, że jego trend spadkowy zaczął się wraz z cyklem podwyżek stóp procentowych.
 

Notowania WIG-Nieruchomości

WIG-nieruchomości

Nieuchomościowa bessa wywołana podwyżkami stóp

A ostrzegaliśmy w listopadzie: bessa na WIG-Nieruchomości może się dopiero rozkręcać. Nie ma bowiem cudów i cykl podwyżek stóp zawsze podnosi koszt kredytu, a co za tym idzie obniża popyt na nieruchomości, co wpływa negatywnie na wyniki firm deweloperskich oraz ich wycenę na giełdzie.

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,4 pkt proc., do 0,5%. Po tym ruchu wyceny deweloperów kilka sesji nieśmiało rosły, a potem się zaczęło – nikt nie chciał ich akcji, widząc nadciągające nad rynek real estate ciemne chmury. Popyt na kredyt znacznie spada, podobnie jak liczba sprzedanych mieszkań. W I kwartale 2022 w 6 największych polskich miastach deweloperzy sprzedali 10 tys. mieszkań, o 50% mniej, niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z danych JLL.

Przypomnijmy, że indeks WIG-Nieruchomości (dawniej WIG-Deweloperzy) jest publikowany od 2007 r. Gdy prześledzimy jego historię okazuje się, że za każdym razem podczas cyklu podwyżek stóp branża nieruchomości przeżywa ciężkie chwile i ma to odbicie na giełdzie. Notowania firm deweloperskich spadły aż o 80% w czasie kryzysu finansowego oraz o 50% w 2012 r. Głęboka korekta nadeszła również w trakcie cyklu podwyżek stóp z lat 1999-2002.

Powstaje pytanie, czy WIG-Nieruchomości zrobił dołek pod koniec lutego, podczas paniki z powodu wybuchu wojny w Ukrainie? A może jednak dalsze spadki indeksu, a więc i wycen deweloperów przed nami?
 

Główna stopa procentowa w Polsce – 25 lat

główna stopa pl

Źródło: Trading Economics

Poziom WIBOR 6m – 20 lat

wibor 6m

Źródło: bankier.pl

Zobacz także: NBP znowu zaskakuje! Stopy procentowe w Polsce w górę, tym razem o 75 pb.

Deweloperzy są tani, ale pytanie, czy nie będą tańsi

W każdym razie, wskaźnikowo akcje deweloperów i spółek z rynku nieruchomości są już tanie. W indeksie WIG-Nieruchomości zgromadzonych jest 27 spółek. W aż 20 przypadkach wskaźnik C/WK jest poniżej 1, czyli nabywając akcje kupujemy je poniżej wartości księgowej. Jeśli chodzi o C/Z to sprawa nie jest już taka oczywista, bo rozstrzał jest od 0,90 do aż 65. Średnia C/Z dla WIG-Nieruchomości wynosi 4,68, a średnia C/WK = 0,69.
 

Wskaźnik C/WK dla spółek z WIG-Nieruchomości 
NazwaC/WK ▲
RANKPROGR0,13
ALTA0,16
ATLASEST0,19
ELKOP0,23
TOWERINVT0,28
PHN0,30
WARIMPEX0,37
BBIDEV0,37
MARVIPOL0,39
CAVATINA0,53
CELTIC0,54
GTC0,68
LOKUM0,69
INPRO0,69
EDINVEST0,74
HMINWEST0,74
ARCHICOM0,76
ECHO0,80
IIAAV0,83
MLPGROUP0,88
DEVELIA1,09
WIKANA1,23
SOHODEV1,24
ATAL1,36
DOMDEV1,78
CCENERGY2,47
PLAZACNTRbd
  
Źródło: Stooq, 9 maja br. 


Wielu poważanych przez uczestników rynku, stabilnych deweloperów w ciągu ostatnich 5 miesięcy zostało mocno przecenionych. Wycena Marvipolu poszła w dół o 20%, GTC o 12%, Dom Development aż o 29%, a Atal o 12%. Rynek spodziewa się pogorszenia wyników finansowych deweloperów i ma rację. Jednak z drugiej strony, są to przeważnie spółki w dobrej lub bardzo dobrej kondycji finansowej, często z potężnym zapasem gotówki i ziemi – tutaj na czele wysuwa się Dom Development.

Obecnie wskaźniki finansowe dla spółek deweloperskich z WIG-Nieruchomości wyglądają następująco:

  • ROA: 6.17%
  • ROE: 13.70%
  • ROIC: 9.66%
  • Marża operacyjna: 26.05%
  • Marża zysku netto: 17.94%

Zobacz także: Portfel Davida Einhorna przygotowany na bessę i kryzys. Postawił pieniądze m.in na to, że akcje Tesli będą spadać

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost