Kryzys na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 mar 2024, 08:30

Kryzys na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Spadają popyt oraz ceny, a mniejsi deweloperzy są na skaju bankructwa

Kryzys mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii się pogłębia. Spadają zarówno ceny, jak i liczba transakcji, wydłuża się średni czas sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo coraz głośniej o bankructwach w branży dewelopersko-budowlanej.

Europa zmaga się z problemami na rynkach mieszkaniowych, niedawno pisaliśmy o naszych zachodnich sąsiadach. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, która 4 lata temu opuściła szeregi Unii Europejskiej. UK słynie z najwyższych cen nieruchomości, jednak teraz te spadają, a to nie wszystko, ponieważ wydłuża się okres sprzedaży domu, a branża deweloperska mierzy się z upadłościami.

Zobacz także: Polska na drugim miejscu w Europie pod względem wzrostu cen mieszkań w 2023 roku

Kryzys mieszkaniowy w UK

Znana z bardzo wysokich cen domów i korony, Wielka Brytania mierzy się z kryzysem, również na rynku mieszkaniowym. Popyt ze strony nabywców opadł, co schładza rynek mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii i dodatkowo wydłuża średni okres sprzedaży nieruchomości.
 

how long sell property


Dane HMRC wskazują, że w styczniu 2024 r. przeprowadzono 82 tys. transakcji na rynku nieruchomości, jest to 12% spadek r/r.
 

liczba transakcj w UK


Jak zmieniały się ceny domów? W grudniu większość regionów UK odnotowała spadek cen. W odniesieniu do grudnia 2023 r. najmocniej spadły ceny w Londynie (-4,8%) i południowo-wschodniej Anglii (-4.6%).
 

ceny regiony


Według rodzaju nieruchomości zmiana cen wygląda następująco.
 

typ nieruchomości ceny

Źródło: www.gov.uk

Problemy deweloperów

Problemy na rynku nieruchomości w UK wpłynęły istotnie na branże deweloperską. W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą liczbę upadłości wśród małych i średnich firm deweloperskich i budowlanych. Duże spółki, które są lepiej zabezpieczone finansowo, chwilowo opierają się skutkom kryzysu. O upadłości niedawno poinformowała jedna z większych szkockich spółek Stewart Milne Group. Innym przykładem jest firma Corinthian Homes, która zajmowała się budową nieruchomości wakacyjnych i nie podołała ostatniemu projektowi w Kornwalii. A to tylko krople w morzu. Podobnie jest w sektorze budowlanym.

Dla kraju, w którym rynek budowlany i deweloperski to jeden z podstawowych filarów, zapewniający nie tylko domy, ale również wiele miejsc pracy to duży cios. Biedniejący konsumenci, inflacja, wysokie stopy przywodzą na myśl recesję, o której możemy już mówić np. w Niemczech.

Zobacz także: W 2023 r. w USA sprzedano najmniej domów od 30 lat. Nabywcy są wykluczeni z powodu braku ofert

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost