Analitycy DM BOŚ zalecają trzymanie akcji DataWalk, w tle kolejna emisja akcji
Obrazek użytkownika Maksymilian Kuch
23 maj 2024, 16:54

Analitycy DM BOŚ zalecają trzymanie akcji DataWalk, w tle kolejna emisja akcji

DataWalk opublikował wstępne wyniki za I kw. 2024 r., wskazując na przychody w wysokości 6,4 mln zł, oczyszczona strata EBITDA wyniosła -6,0 mln zł, lepiej niż oczekiwane -6,2 mln zł. Spółka ogłosiła emisję do 500 000 akcji po cenie 55 zł za akcję, co zapewni finansowanie na najbliższy rok, eliminując ryzyko płynnościowe. Podtrzymana została przy tym cena docelowa 69 zł za akcję. Całą analizę z wyceną można przeczytać TUTAJ. 

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW. 

Notowania DataWalk

701

Zobacz także: Analitycy DM BOŚ rekomendują zakup akcji Action i podwyższają cenę docelową

 

Wyniki za 4 kw. zbliżone do wstępnych danych

W IV kwartale 2023 roku przychody DataWalk wyniosły 7,6 mln PLN, co oznacza wzrost o 2% r/r. Skorygowana EBITDA za ten okres wyniosła -6,0 mln PLN. Skorygowane koszty operacyjne wyniosły 13,6 mln PLN. Spółka podpisała cztery znaczące kontrakty w 4 kw., co pozwoliło pod koniec roku na osiągnięcie płaskich przychodów r/r, mimo że dynamika wzrostu przychodów za cały 2023 rok była rozczarowująca (-23% r/r). W ciągu całego roku, spółka ujawniła pięć nowych kontraktów, w tym z UEFA, Barclays i PKN Orlen. Na koniec grudnia 2023 roku dysponowała 12,2 mln PLN gotówki. Analitycy zauważają, że przy średnich kwartalnych przychodach na poziomie 8 mln zł implikowane jest spalanie gotówki na poziomie około 7 mln zł kwartalnie. 

Wyniki finansowe za IV kw. 2023

; Finalne wyniki za IV kw. 2023

Źródło: DM BOŚ

I kw. zgodny z oczekiwaniami analityków, w tle decyzja o emisji akcji 

DataWalk opublikowała wstępne wyniki za I kw. 2024 r., z przychodami wynoszącymi 6,4 mln zł, co oznacza wzrost o 100% r/r, ale jest 10% poniżej oczekiwań analityków. Oczyszczona strata EBITDA wyniosła -6,0 mln zł, lepiej niż oczekiwane -6,2 mln zł. Podczas konferencji wynikowej zarząd poinformował, że spółka jest w stanie krótkoterminowo przetrwać bez emisji akcji. Wskazano również na potencjalnie wyższą sprzedaż z kontraktu z bankiem Barclays oraz rozmowy z większą instytucją finansową. Dodatkowo, spółka potwierdziła plany wzrostu przychodów o ponad 70% w bieżącym roku oraz brak planów na przejęcie. Zarząd podkreślił, że w przyszłości nie są przewidywane dodatkowe emisje akcji.

Wstępne wyniki za I kw. 2024 vs analitycy DM BOŚ

wyniki q1 vs analitycy

Źródło: DM BOŚ

DataWalk ogłosiła 22.05.2024 emisję do 500 000 akcji po cenie 55 zł za akcję, mimo że dwa tygodnie wcześniej zarząd na konferencji z inwestorami zapewniał o braku planów na dodatkową emisję akcji. Spółka ujawniła opóźnioną informację o prowadzeniu negocjacji z wybranymi inwestorami instytucjonalnymi, co zaowocowało subskrypcją prywatną bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Zarząd podjął uchwałę o emisji, a umowy objęcia akcji będą zawierane do 28 maja 2024 r. Cena emisyjna jest o 3% niższa od ceny zamknięcia z dnia przed informacją. Analitycy oceniają emisję pozytywnie, ponieważ niweluje ona ryzyko braku finansowania. Spółka zamierza wykorzystać pozyskane 27,5 mln zł na rozwój w ciągu najbliższego roku, z możliwością poszukiwania innych źródeł finansowania w przyszłości. Jednak cena emisyjna jest o 65% niższa od ostatniej rundy finansowania z sierpnia 2022 r., co może budzić pewne obawy.

Rundy finansowania DataWalk

Rundy finansowania DataWalk

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Analitycy DM BOŚ wciąż widzą duży potencjał wzrostu akcji Votum

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost